W dzisiejszych czasach zębom poświęca się wiele więcej uwagi niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś nie wystarcza już jedynie dbać o ich higienę, czy leczyć regularnie zepsute zęby. Żyjemy w czasach, w których uroda odgrywa bardzo dużą rolę społeczną. Nieprawidłowy zgryz wygląda nieestetycznie, a krzywe zęby są kompleksem wielu osób. Zęby u osoby atrakcyjnej powinny być kompletne, równe, proste oraz śnieżnobiałe. Stomatologie estetyczna to dziedzina, która bardzo dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie jest coraz bardziej dostępna dla każdego.

 


Stomatologia estetyczna BydgoszczZęby wpływają na wygląd całej twarzy. Braki zębowe i wady zgryzu mają odzwierciedlenie w rysach twarzy. Cofnięta czy wysunięta bródka, schowana dolna warga i nieproporcjonalny profil twarzy, to tylko niektóre z   cech obecnych u osób wymagających leczenia stomatologicznego czy stomatologii estetycznej.
Na postrzeganie rozmówcy jako atrakcyjnego wpływa nie tylko jakość skóry, czyli brak zmarszczek i odpowiednia jej jędrność, ale też prawidłowe proporcje i symetria twarzy.

Kości szczęk oraz zęby to swego rodzaju rusztowanie dla ust i policzków. Brakujące zęby powodując pojawianie się zmarszczek, bruzd oraz zapadanie policzków. To sprawia, że osoba bez zadbanych i uzupełnionych zębów wygląda na dużo starszą niż w rzeczywistości. Często pomimo wielu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, to właśnie nieestetyczne czy krzywe zęby są brakującym elementem w wymarzonym modelu urody.

 

 


Obecność uśmiechu na twarzy obu płci sprawia, że dana osoba wydaje się bardziej atrakcyjna, a im szerszy uśmiech tym wyższa atrakcyjność. Uśmiech jest piękny, gdy jest szeroki i symetryczny, odsłania dużo jasnych, proporcjonalnych, prosto i symetrycznie ustawionych oraz dobrze przylegających do siebie zębów górnych, nie pokazując przy tym zębów dolnych, dziąseł i tzw. korytarzy policzkowych; górny łuk zębów powinien przebiegać równolegle do brzegu wargi dolnej, a górne siekacze nie powinny naciskać na dolną wargę. Skóra warg cienieje i wiotczeje z wiekiem, co sprawia, że wargi opadają i podczas uśmiechu zęby dolne stają się coraz lepiej widoczne, a zęby górne – coraz gorzej. Z tego powodu preferencja dla uśmiechu odkrywającego jedynie zęby górnego łuku jest formą preferencji dla oznak młodego wieku. Twarze, na których uśmiech powstaje powoli są uznawane za atrakcyjniejsze niż gdy uśmiech powstaje szybko (0,53 vs 0,13sek), zapewne dlatego, że szybko powstające uśmiechy są uważane za sztuczne.

Źródło: „Atrakcyjność twarzy” Krzysztof Kościński
Instytut Antropologii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza

 


catherine-zeta-jones-with-golden-ratio-gridProporcje twarzy.
W idealnym modelu twarzy wyróżniamy kilka równych odległości:
1. Odległość od czubka głowy do linii źrenic jest równa tej od linii źrenic do podbródka
2. Odległość od czubka głowy do linii włosów równa jest odległości od linii źrenic do nasady nosa , a również tej od linii dolnej siekaczy szczęki do podbródka

Dolna długość twarzy determinowana jest głównie poprzez wysokość zwarcia zębów obu łuków zębowych. Braki zębowe zaburzają ten rejon twarzy wprowadzając dysproporcję widoczną na pierwszy rzut oka.

 


Stomatologia estetyczna Bydgoszcz.