Proces wykonania licówek ceramicznych skłąda się z kilku obowiązkowych etapów.


opg  – Pierwszym etapem jest diagnostyka. Na podstawie zebranego wywiadu, zdjęć wewnątrzustnych, konsultacji ortodontycznej oraz cyfrowego zdjęcia rentgenowskiego następuje zakwalifikowanie do zabiegu.
– następnie pobierane są wyciski w celu wykonania gipsowych modeli diagnostycznych, oraz fotografie zewnątrzustne. Wyciski pobierane są za pomocą łuku twarzowego, a to bardzo dokładna metoda, która pozwala odtworzyć w labolatorium protetycznym wszystkie ruchy jakie wykonuje żuchwa względem szczęki. Na podstawie zdjęć zewnątrzustnych w wysokiej rozdzielczości przygotowywany jest cyfrowy projekt nowych zębów.


dsd– po akceptacji przez pacjenta cyfrowej reprodukcji nowych zębów, lub ewentualnym wprowadzeniu razem z lekarzem korekt następuje wykonanie tzw. nawoskowania diagnostycznego, czyli wykonanie na modelu gipsowym woskowej wizualizacji nowych zębów z uwzględnieniem wszystkich wytycznych.

 

 

 


waxup– na podstawie WaxUp’u (nawoskowania disgnostycznego) następuje kolejny etap, czyli osadzenie tymczasowych licówek na zęby pacjenta (MockUp). Bardzo często można to zrobić jeszcze bez użycia wiertła do tego momentu. Tymczasowe licówki mogą być noszone przez pacjenta od kilku dni do nawet tygodnia. W tym czasie pacjent ocenia, czy przewidywany efekt pracy ostatecznej jest zgodny z tym czego oczekuje. Warto w tym czasie również podpytać najbliższych co sądzą o takim kaształcie zębów.

 


prep– Jeśli Pacjent nie akceptuje licówek tymczasowych na kolejnej wizycie wprowadzane są zmiany zgodnie z jego życzeniem
– po pełnej akceptacji projektu następuje zabieg właściwy dla wykonania uzupełnienia ostatecznego czyli przygotowanie zębów. W znieczuleniu oraz pod mikroskopem i z użyciem koferdamu (w celu ochrony pola zabiegowego) zęby są preparowane na grubość 0,3-0,7 mm. Kształt oraz zakres preparacji zębów pokazany jest na ilustracji obok. Tylko takie przygotowanie zębów w pełni ochroni licówkę przed odłamaniem lub jej utratą. Na tej wizycie pobierane są też wyciski specjalnymi masami silikonowymi, dwiema warstwami, w celu osiągnięcia wyjątkowej dokładności wycisku. Po pobraniu wycisków można pacjentowi z powrotem założyć licówki prowizoryczne.


lic– Wykonanie ostatecznych licówek w zależności od ich ilości może potrwać od 5 do 14 dni roboczych (dłużej w przypadku korzystania z laboratorium protetycznego poza granicami Polski).

Po odebraniu licówek z laboratorium można już zakładać je na stałe cementując jedna po drugiej. Warto zauważyć, że połączenie licówek ceramicznych z tkankami zęba nie ustępuje w swej sile połączeniu naturalnych tkanek.


 

Licówki wykonuje się nakładając warstwa po warstwie ceramikę. Tylko dopracowana współpraca lekarza z utalentowanym technikiem ceramistą może zagwarantować osiągnięcie ideału. Licówek pełnoceramicznych nie można korygować, dlatego warto skorzystać z usług ludzi o bogatym doświadczeniu w tej dziedzinie.

STACKED-PORCELAIN-HEADER-IMAGE1